Przejdź do treści
2
3
k
Przejdź do stopki

Wycieczka do Ciężkowic

Wycieczka do Ciężkowic

Treść

 „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – to motto przyświecało  uczniom klasy 1 i 2 podczas wycieczki do Ciężkowic, która odbyła się 28.09.2022r. Wycieczka zrealizowana została w ramach projektu pod nazwą „ Super Szkoły Gminy Podegrodzie”.

Pierwszym punktem wycieczki była wędrówka z przewodniczką po rezerwacie przyrody „Skamieniałe Miasto”. Jest to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Szlak prowadził wyłożoną kamieniem drogą do licznych  skał, które otrzymały fantazyjne nazwy: Czarownica, Grunwald, Warownia.Pani przewodnik zapoznała dzieci z legendą powstania „Skamieniałego Miasta”. Legenda głosi, że to miasto zostało zamienione w kamień. Była to kara za pogwałcenie praw gościnności, którego dopuścił się ówczesny pan Ciężkowic. Pewnego razu przybyła do niego dziewczyna, która zbiegła z niewoli od pana Rożnowa. Dziedzic rożnowski zażądał jej wydania, a w zamian zaoferował pobliską wieś Kąśną. Zdradzona dziewczyna z rozpaczy skonała, a za karę całe miasto zostało przemienione w kamień. Dzieciom bardzo podobała się legenda, ponieważ po jej wysłuchaniu potrafiły odpowiedzieć na wszystkie  pytania  zadawane przez Panią przewodnik.

Kolejnym punktem wycieczki było   Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Na początku zwiedzania muzeum Pani przewodnik w barwny sposób opowiedziała o zwyczajach niektórych zwierząt. Potem dzieci mogły obejrzeć ciekawą, nowoczesną, interaktywną wystawę na temat gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących region Pogórza Karpackiego. Znajduje się tutaj m.in. ekspozycja ornitologiczna, pogórzańska łąka, modele dużych drapieżników i batyskaf, którym nasi uczniowie odbyli podróż po rzece Białej. Na koniec uczniowie  obejrzeli niezwykle ciekawą prezentację na temat nietoperzy. Oczywiście nie zabrakło także czasu na zakupienie ciekawych pamiątek.

W drodze powrotnej był czas na smaczny obiad.

Na koniec uczestnicy wycieczki udali się na wieżę widokową w Bruśniku. Znajduje się ona  na wzniesieniu Styrki (420 m n.p.m.). Z wieży roztacza się szeroka panorama na Pogórza, Beskidy i pojedyncze szczyty Tatr Słowackich, a zainteresowani mogli poszukać wzniesień i atrakcji turystycznych w okolicy przedstawionych  na fotografii znajdującej się na platformie widokowej.

Pogoda dopisała, humory też. To był udany wyjazd.

 

J.P

44807