Przejdź do treści
a1
2
Przejdź do stopki

Uczniowie klasy VIII w MIEJSCU PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Uczniowie klasy VIII w MIEJSCU PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU

Treść

Dnia 09.06.2022 r. VIII klasa Szkoły Podstawowej w Rogach wraz z uczniami innych szkół podstawowych w Gminie Podegrodzie wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach projektu p. n. ,,Super Szkoły w Gminie Podegrodzie”. Wyjazd ten podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich to zwiedzanie
z przewodnikiem Miejsca Pamięci. Po przybyciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni
na kilka grup, które udały się z przewodnikami aby dokładnie obejść i zwiedzić Miejsce Pamięci. Każdy uczeń otrzymał słuchawki z bezprzewodowym  mikroportem. Uczniowie mogli zobaczyć plac obozowy z budynkami znajdującymi się na nim, do niektórych była szansa wejść i zobaczyć je w środku. Kolejnymi punktami zwiedzania były: komora gazowa
i piec krematoryjny. W blokach: 4,5,6,7, i 11 znajdowała się wystawa główna, która stanowi bardzo ważny element zwiedzania byłego obozu. Oprócz fotografii dokumentalnych, fotokopii dokumentów, modeli, rzeźb, wykorzystane są w niej eksponaty historyczne między innymi: ubrania więźniarskie, prycze i inne sprzęty w jakie były wyposażone pomieszczenia więźniarskie, rzeczy odebrane deportowanym do obozu. 10 minut jazdy autobusem od obozu KL Auschwitz znajduje się Brzezinka a w niej drugi obóz – KL Birkenau. To tam udali się następnie wszyscy uczniowie aby zobaczyć pozostałości zabudowań obozowych, baraki w których spali więźniowie oraz bocznicę z wagonem bydlęcym, którym transportowano deportowanych oraz stanąć na Altejudenrampe - rampie wyładowczej.

Druga część wyjazdu to warsztaty dla wszystkich uczniów. Odbyły się one pod okiem nauczyciela-trenera w Centrum Edukacyjnym ,,Stary Teatr” w Muzeum Auschwitz.
Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej i wysłuchaniu mini wykładu, uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali ciekawe zadania i interpretowali je a na koniec prezentowali wyniki swojej pracy.

Wyjazd uczniów do Miejsca Pamięci i Muzeum był bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznanie historii KL Auschwitz pozwoli zastanowić się i wzbudzić refleksję, do czego mogą doprowadzić ideologie nienawiści do drugiego człowieka i  odbieranie mu jego podstawowych praw.

 

DK

14657