DBI 2020 – Działajmy razem!

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodziliśmy pod hasłem „Działajmy razem!”. Była to już 16. edycja akcji, której celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Hasło „Działajmy razem” to wskazówka, a także pewna filozofia mówiąca o tym, że w kwestii bezpieczeństwa (szczególnie dzieci) w internecie nie można działać w pojedynkę, potrzebne jest współdziałanie wielu instytucji - i to staramy się robić.

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu świętowaliśmy 11 lutego 2020 r., ale uczniowie naszej szkoły jeszcze do końca marca włączają się w najrozmaitsze  inicjatywy  na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Dołączyli do wydarzenia online – szkolnego webinarium eTwinning  „Jak dbać o prywatność i bezpieczeństwo w sieci?” skierowanego do uczniów w wieku 10-14 lat. W czasie webinarium mieli okazję dowiedzieć się jakie wyzwania dotyczące prywatności generuje internet. Poznali niebezpieczeństwa związane z codziennym korzystaniem z sieci i nauczyli się, jak bardziej świadomie dbać o swoje dane.

Uczestniczyli w kursie internetowym realizowanym przez Fundację Orange „Bezpiecznie Tu i Tam”. W ramach kursu poznali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu, dowiedzieli się jak unikać zagrożeń i jak reagować, gdy coś niepokojącego zdarzy się w sieci. Kurs składał się z pięciu modułów tematycznych w formie Wyzwań: „Podstawy bezpieczeństwa w internecie”, „Szkodliwe treści”, „Serwisy społecznościowe i ochrona prywatności”, „Relacje w sieci i cyberprzemoc”, „Zakupy online i nadużywanie internetu”. Każdy moduł rozpoczynał się krótkim wideo i animacją, które w przystępny sposób prezentowały podstawowe zagadnienia, a kończył testem sprawdzającym wiedzę. Uczniowie w kursie zdobyli pięć certyfikatów potwierdzających stuprocentowe opanowanie każdego modułu.

Kolejna inicjatywa to udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez Akademię NASK „Plik i Folder – odkrywcy internetu”. Materiały edukacyjne przygotowane i prezentowane w ramach zajęć, filmy, scenariusze poruszały problem nadmiernego korzystania z sieci, cyberprzemocy, uczyły krytycznego podejścia do informacji znalezionych w internecie oraz pokazywały możliwości, jakie dają nowe technologie w wyrażaniu siebie i przedstawieniu swoich pasji. Quiz sprawdzający wiedzę zdobytą w trakcie realizacji projektu uczniowie zaliczyli bezbłędnie.

Uczniowie  aktywnie włączyli się w akcję promowania twórczego i bezpiecznego środowiska online tworząc materiały edukacyjne w formie prezentacji, e-booków, plakatów, ulotek i gazetek.

 
Galerie zdjęć