Kampania „Chleba naszego powszedniego…”

Historia chleba obejmuje 100 wieków. 10 tysięcy lat temu człowiek posilał się chlebem, chociaż jego smak i wygląd bardzo różniły się od dzisiejszych wypieków.Wspierając się naukową wiedzą stwierdzamy, że najzdrowszy jest dla człowieka chleb na zakwasie, wypiekany zgodnie z wiekową tradycją.

16 października obchodzone jest Święto Chleba. Z tej okazji 28 listopada 2019 r.  w naszej szkole zakończyła się kampania „Chleba naszego powszedniego…”W ramach kampanii przygotowano degustację różnych rodzajów chleba na zakwasie. Celem projektu było propagowanie zdrowotnych właściwości chleba, szczególnie ciemnego pieczywa, jak również promowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zachęcenie wszystkich do „zdrowego stylu życia”. Uczniowie mieli możliwość degustacji różnych rodzajów chleba, od żytnio - orkiszowych na zakwasie, przez wieloziarniste bochenki i pszenne bułeczki.

Dzięki uprzejmości pracowników Piekarni „Szubryt” i Pani Marzeny Liber udało się zorganizować degustację różnych gatunków chleba na zakwasie. Wystawę tematyczną o chlebie oraz degustację przygotowały panie: Anna Pasionek, Jolanta Plata, Elżbieta Krzyżak, Gabriela Olszak. Dzieci oddziału przedszkolnego wykonały piękne rysunki różnych rodzajów pieczywa, a uczniowie klas I –III zapoznali się z gatunkami zbóż, historyjką obrazkową „Jak powstaje chleb?” oraz „Odpowiadaniem historii biednej wdowy” . Potrafili wymienić i zapisać pod względem ortograficznym zawody związane z powstawaniem chleba. Uczniowie nauczyli się również szacunku dla chleba. Uczniowie klas IV –VIII napisali wiersze o chlebie, przepisy chleba wyprodukowanego na zakwasie oraz rozprawkę „Dlaczego należy jeść chleb na zakwasie, który jedli nasi rodzice i dziadkowie”?

 

 
Galerie zdjęć